Správne používanie batérií v notebookoch
V moderných notebookoch sa používajú batérie (akumulátory) založené na Li-Ion technológii. Nasledujúci text popisuje niektoré ich kľúčové vlastnosti a hlavné odporúčania ako ich používať.
Neskladovať batériu na 0 % nabitia
V prvom rade treba vyvrátiť všeobecný mýtus, že Li-Ion batérie (ďalej budeme používať skrátený termín "lítiové batérie") majú pamäťový efekt a treba ich maximálne vybiť. Lítiové batérie takýmto problémom netrpia a práve naopak, takéto totálne vybitie im škodí. Vybitie batérie pod 5 % a dlhodobé skladovanie v takomto stave môže mať pomerne veľký vplyv na životnosť batérie, pretože môže dôjsť k degradácii jednotlivých článkov. V takomto prípade, je nutné betériu bez zbytočného otáľania nabiť, pretože treba rátať aj so samovybíjacím efektom (asi 5 % mesačne). V žiadnom prípade by sa nemala dlhú dobu nechať v takto vybitom stave, pretože môže upadnúť do tzv. hlboko vybitého stavu a už ju nebude možné nabiť.
Konečný počet nabíjacích cyklov
Lítiové batérie sú skonštruované na určitý počet nabíjacích cyklov. Presný počet sa líši podľa konkrétnej konštrukcie a výrobcu ale vo všeobecnosti sa toto číslo pohybuje od 300 do 500 nabíjacích cyklov. Nabíjací cyklus sa chápe ako plné vybitie a následné plné nabitie batérie (napríklad 2 x nabitie a vybitie na 50 % sa chápe ako jeden nabíjací cyklus). To znamená, že je nutné sa správať tak, aby sa tento počet zbytočne nevyčerpával. Vo všeobecnosti sa odporúča čo najviac pracovať na elektrickej sieti a iba v nevyhnutných prípadoch používať notebook na batériu.
Klesajúca kapacita počas životnosti
Kapacita batérie sa starnutím znižuje a je to prirodzený proces, odhadovaná životnosť Li-Ion batérií je približne 3 roky. To znamená, že je vhodné pri kúpe skontrolovať dátum výroby akumulátoru, pretože ak si zoberieme pol roka starú batériu, už má šestinu životnosti za sebou. Väčšinou sa dátum výroby nachádza na dodatočnom štítku nalepenom na akumulátore, napríklad 2011/11 pre batériu vyrobenú v novembri roku 2011 (toto označovanie sa môže líšiť u jednotlivých výrobcov).
Správa napájania
Pri používaní notebooku na batérie je vhodné zvoliť čo najúspornejší režim (napríklad zníženie jasu obrazovky, vypnutie bezdrôtových sietí a podobne), pretože popri predĺžení samotnej doby behu na batériu to šetrí aj batériu, ktorá sa pri pomalšom vybíjaní menej opotrebováva. V konečnom dôsledku to predlžuje interval medzi nabíjaniami a tým nepriamo aj zmenšuje počet nabíjacích cyklov.
Je nutné vyberať batériu keď je notebook pripojený k elektrickej sieti?
Záleží na uhle pohľadu. Moderné notebooky sú vybavené ochranou proti prebitiu, to znamená, že keď nabitie batérie dosiahne 100 %, notebook prestane batériu nabíjať a tým pádom nedochádza k jej prebíjaniu. Z druhého uhlu však môže byť batéria ovplyvňovaná teplom z pracujúceho notebooku (batérie sa rýchlejšie opotrebovávajú pri vyššej teplote). Vo všeobecnosti platí, že pri bežnej kancelárskej práci batériu vyberať netreba – treba mať na pamäti aj možnosť opotrebenia uchytávacieho mechanizmu batérie, ktorého oprava je finančne pomerne náročná a nespadá medzi závady kryté štandardnou zárukou od výrobcov notebookov. Ak však stále pracujeme pripojení k elektrickej sieti, je odporúčané aspoň raz za čas batériu úplne vybiť a následne nabiť, aby absolvovala jeden nabíjací cyklus.
Uschovávanie nepoužívanej batérie
V prípade dlhodobého skladovania batérie (zopár mesiacov) sa odporúča batériu uschovávať na chladnom a suchom mieste nabitú zhruba na 40 – 50 %. Pozor, teplota by nemala klesnúť pod 0° C. Musíme mať na pamäti aj samovoľné vybíjanie batérií (približne 5 % kapacity mesačne) a dávať pozor na to, aby sa dlhodobým skladovaním mimo notebooku úplne nevybili.
Kedy vymeniť batériu?
Batériu po skončení životnosti je vhodné vymeniť. Jednoducho na konci životnosti má natoľko zníženú kapacitu, že pri odpojení sieťového napájania notebook vypne, alebo okamžite hlási potrebu opätovného zapojenia napájania. Niekedy aj operačný systém odporučí, aby bola batéria vymenená.
V prípade notebookov HP je možné použiť program HP Battery Check, ktorý zobrazí podrobné informácie o batérii, jednotlivých bunkách, počte nabíjacích cyklov, dátume výroby a podobne. Program takisto, v prípade potreby, odporučí výmenu batérie.
Použité zdroje
Proper laptop battery usage guide
How to Prolong Lithium-based Batteries
Moderné batérie vybíjajte len do 30 %. Vyťažíte najviac