Disaster Recovery Plan / Plán obnovy IT
Keď všetko funguje ako má, mnoho z nás zabudne myslieť aj na horšie časy. Ale podľa teórie pravdepodobnosti sa všetko raz musí pokaziť. Môže sa jednať o malé nehody (napríklad zmazanie dôležitého súboru) ale aj o veľké havárie hardvéru alebo dokonca o prírodné katastrofy. Jednoducho všetky udalosti, po ktorých je pokračovanie v rôznych rutinných činnostiach nemožné. Samozrejme nikto nechce, aby sa takéto udalosti vyskytli, avšak je nutné sa na ne pripraviť.
Dnes už snáď neexistuje podnikateľ, ktorý by nebol vyslovene závislý od IT techniky. Potrebuje ju na rôzne činnosti a už sa ani nedá predstaviť plnenie strategických aj dennodenných zámerov a úloh bez pomoci výpočtovej techniky. Každá organizácia by mala mať vypracovaný svoj Disaster Recovery Plan (plán obnovy - niekedy je označovaný aj ako BCP - Business Continuity Plan), ktorý identifikuje možné dopady rôznych udalostí ohrozujúcich prevádzku a z ktorého je hneď jasné, aké postupy treba použiť a v akých časových intervaloch budú jednotlivé dôležité procesy znova v prevádzke a funkčné.
Každá organizácia potrebuje Disaster Recovery Plan, ale iba zopár vyčlení prostriedky a čas, aby bol plán obnovy vypracovaný podrobne a myslel na každú možnosť.
Ak chceme byť naozaj pripravení, bez podrobne spísanej dokumentácie to asi nepôjde. Je nutné vypracovať tzv. Disaster Recovery Plan (ďalej len DRP), ktorý popisuje nutné kroky a činnosti, potrebné na obnovu normálneho fungovania IT v čo najkratšie možnom čase s minimálnymi stratami - či už finančnými alebo takými, ktorých hodnota sa vyčísluje veľmi zložito (napríklad strata dát, nedostupnosť služieb a podobne). V protiklade s Contingency plánom sa DRP / BCP zameriava hlavne na aspekty fungovania IT a technológií, ktoré sa priamo podieľajú na obchodnom procese.
Jednotlivé oblasti, ktoré je nutné pokryť:
-
zálohovanie dát s uložením on-site a off-site
-
vysoká dostupnosť systémov, replikácie dát
-
zabezpečenie proti nežiadúcim vplyvom prostredia (prepätie resp. výpadok napätia), ochrana proti požiaru, vytopeniu (záplave), zemetraseniu
-
zabezpečenie proti fyzickému odcudzeniu
-
počítačová bezpečnosť (ochrana proti prienikom, vírusom, odcudzeniam údajov)
Z horeuvedeného je zrejmé, že správne uchopenie problematiky Business Continuity (ďalej len BCP), prípadne Contingency plánu sú náročné úlohy, často pre laika nesplniteľné. Preto ponúkame vo svojom portfóliu vypracovanie takejto dokumentácie, pri tvorbe ktorej uplatníme naše dlhoročné skúsenosti s prácou v IT prostredí. Súčasťou projektu je aj školenie a tréning dotknutých zamestnancov, resp. cvičné incidenty, pri ktorých si sami preskúšajú svoje reakcie a utvrdia základné postupy. Samozrejmosťou je pravidelné testovanie aktuálnosti vypracovanej dokumentácie a riešenia v dohodnutých časových cykloch.